آموزش

چگونه دچار فرسودگی بازی های ویدیویی نشویم

فرسودگی بازی های ویدیویی

اگر احساس می کنید از بازیهای استریمر خسته شده اید احتمالا به مراقبت از سلامت روان خود کمتر توجه کرده‌اید. به خصوص برای گیمرها و استریمرها در دنیای امروز. همانطور که صحنه های بازی و استریم در حال رشد هستند، احتمال فرسودگی و خستگی نیز افزایش می یابد. در این مقاله قصد داریم مواردی را در جهت سلامتی استریمر‌ها ارائه دهیم تا مطمئن شوید که مراقبت از خود را در اولویت قرار داده اید. تنها در این صورت است که شما می‌توهانیددر طولانی مدت به لذت بردن از علایق خود ادامه دهید.

همچنین، در این راهنما، استراتژی‌های مؤثری را بررسی خواهیم کرد تا به شما کمک کند از فرسودگی بازی‌های ویدیویی جلوگیری کنید و اطمینان حاصل کنید که جلسات بازی‌تان لذت‌بخش و رضایت‌بخش باقی می‌مانند.

ماهیت بازی

بازی یک شکل بسیار تعاملی از سرگرمی است که در آن گیمرها وظیفه دارند تا اهداف را به انجام برسانند و در عین حال بر دشمنان خود غلبه کنند. ماهیت بازی باعث می شود بازیکنان تحت فشار پیشرفت کنند، در تصمیم گیری سریع شرکت کنند و بازتاب های خود را بهبود بخشند. برخلاف تصور رایج، خوب بودن در بازی‌ها مستلزم مجموعه‌ای از مهارت‌ها است که اغلب از مهارت‌های فیزیکی و ذهنی استفاده می‌کنند.

تشخیص خستگی بازی نیز کار سختی نیست. در محیط کار مدرن، فرسودگی شغلی به مسائل جسمی، ذهنی و رفتاری ناشی از حجم کاری بیش از حد و استراحت ناکافی اشاره دارد. در حوزه بازی، اغلب این پدیده نیز مشاهده می شود. استریمرها، ستارگان ورزش‌های الکترونیکی، مربیان، برگزارکنندگان مسابقات و گیمرهای معمولی، همگی با خطر خستگی بازی مواجه هستند. این خستگی‌ها معمولاً از طریق بی حالی، تحریک پذیری و عدم علاقه به بازی ظاهر می شود.

رسیدن به ریشه فرسودگی استریمر

اگرچه دلایل متعددی می تواند به خستگی یا فرسودگی بازی کمک کند، اما به نظر می رسد که همه آنها با تنش های عاطفی و فیزیکی بالا و خواب ناکافی مرتبط باشند. در دنیای بازی، فشار زیادی برای عملکرد در سطح بالا وجود دارد. پخش‌کننده‌ها برای همگام شدن با همکاران خود، جریان‌های طولانی‌تر و مکررتری را دنبال می‌کنند. امیدهای ورزش الکترونیکی وسواس فکری دائمی برای رسیدن به رتبه های بالاتر و گرفتن قرارداد توسط یک تیم ورزش الکترونیکی می کنند.

تداوم این سبک می‌تواند باعث نادیده گرفتن سایر زمینه‌های زندگی شود. خواب معمولاً اولین چیزی است که از این سهل انگاری رنج می برد و بدون استراحت، خستگی ایجاد می شود و در نتیجه علائم جسمی و روحی متعددی ایجاد می شود. همه این علائم به چیزی که ما آن را خستگی بازی می نامیم ترکیب می شوند.

نشانه های خستگی بازی

برای رفع موثر خستگی ناشی از بازی، شناسایی زودهنگام علائم آن و اتخاذ تدابیری برای اطمینان از بدتر نشدن آن مهم است. هنگامی که هر یک از این علائم را تجربه کردید، یک استراحت سریع در بازی انجام دهید و به سلامت کلی خود توجه کنید.

فرسودگی ذهنی و جسمی

شایع ترین علامت خستگی بازی، خستگی طولانی مدت ذهنی و جسمی است. این ممکن است باعث شود که شما احساس خستگی، تنبلی، عصبانیت و خرج عاطفی کنید. همچنین ممکن است از نظر جسمی احساس ناراحتی کنید که از سردرد یا احساس ناخوشی عمومی رنج می برید. به بدن خود گوش دهید و برای رفع نیازهای بدن خود قدم بردارید.

از دست دادن علاقه به فعالیت هایی که قبلاً از آنها لذت می بردید

یکی دیگر از علائم عدم اشتیاق ناگهانی برای فعالیت هایی است که قبلاً از آن لذت می بردید، مانند بی حوصلگی غیرقابل توضیح از بازی. در حالی که خسته شدن از یک بازی خاص طبیعی است، فقدان هیجان برای بازی به طور کلی معمولاً به این معنی است که چیز عمیق تری برای پرداختن به آن وجود دارد. برای استریمرها، این می تواند به معنای از دست دادن هیجانی باشد که هنگام تعامل با بینندگان خود دریافت می کنید. استریم مانند یک کار طاقت فرسا به نظر می رسد و اشتیاق کاهش می یابد. هر صورت، چیزهایی که قبلاً از آنها لذت می بردید دیگر منحصر به فرد نیستند و شروع به شک می کنید که آیا بازی واقعاً برای شما مناسب است یا خیر.

کاهش عملکرد

خستگی بازی نیز بر عملکرد شما تأثیر منفی خواهد گذاشت. هم مشکلات جسمی و هم روحی ناشی از خستگی بازی می تواند باعث شود که هنگام بازی و استریم اشتباهات زیادی مرتکب شوید. این می تواند منجر به ناامیدی و رفتار سمی شود که به نوبه خود اثرات خستگی بازی را تشدید می کند. مجبور کردن خود به ادامه بازی یا پخش جریانی با وجود کاهش عملکرد، به طور مداوم دشوارتر می شود و با گذشت زمان تأثیرات شدیدتر می شود.

رفع خستگی بازی و فرسودگی پخش کننده

بهبودی از خستگی بازی روی کاغذ آسان به نظر می رسد. شما فقط باید استراحت کنید و قبل از بازگشت به فعالیت های بازی خود به سلامت کامل برگردید. با این حال، اگر هدف بازگشت به 100٪ باشد، عوامل متعددی وجود دارد. فقط تعداد استراحت‌هایی که انجام می‌دهید مهم نیست، بلکه مهم‌تر از آن، کیفیت این استراحت‌ها در زمان استراحت است. در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می کند تا از خستگی بازی بهتر و سریع تر بازیابی کنید:

درک علت

اولین قدم برای جلوگیری از فرسودگی بازی های ویدیویی، درک دلیل وقوع آن است. یکی از دلایل اصلی فرسودگی شغلی، چرخه دائمی انتظار و پاداش است. این چرخه توسط دوپامین تحریک می شود، یک انتقال دهنده عصبی که نقش مهمی در احساس لذت ما دارد. زمانی که پیش‌بینی می‌کنیم که یک بازی را انجام دهیم، مغز ما دوپامین آزاد می‌کند و زمانی که بازی می‌کنیم، دوپامین بیشتری آزاد می‌شود. این چرخه می تواند منجر به یک حالت تحریک بیش از حد شود، که در آن انتظار برای انجام یک بازی جدید یا کسب امتیاز بالا هیجان انگیزتر از خود گیم پلی واقعی می شود.

بیشتر بخوانید: همه‌ چیز در مورد بازی God of War Ragnarok

اولویت دادن به سلامت جسمانی

جلسات طولانی بازی می تواند بر سلامت جسمانی شما تأثیر بگذارد. به یاد داشته باشید که سلامت خود را با فعال ماندن، حفظ وضعیت بدنی مناسب و ورزش منظم در اولویت قرار دهید. ورزش نه تنها به مقابله با ماهیت بی تحرک بازی کمک می کند، بلکه خلق و خو و سطح انرژی شما را نیز افزایش می دهد.

سم زدایی دوپامین

مفهومی که مورد توجه قرار گرفته ایده “سم زدایی دوپامین” است. این شامل استراحت از بازی برای تنظیم مجدد سطح دوپامین مغز شما است. با اجتناب از محتوای محرک برای یک دوره، می توانید چرخه انتظار و پاداش ثابت را بشکنید. این دوره سم‌زدایی به مغز شما اجازه می‌دهد تا سطح دوپامین خود را بازنشانی کند و باعث می‌شود جلسه بعدی بازی لذت‌بخش‌تر و کمتر طاقت‌فرسا باشد

بازی خود را متنوع کنید

یکی از دلایل رایج فرسودگی شغلی یکنواختی است. انجام یک بازی برای مدت طولانی می تواند منجر به کسالت و خستگی شود. برای جلوگیری از این امر، کتابخانه بازی خود را متنوع کنید. ژانرهای مختلف را کاوش کنید، بین حالت های تک نفره و چند نفره جابجا شوید و بازی هایی با سطوح دشواری متفاوت را امتحان کنید. این تنوع تجربه بازی شما را تازه و هیجان انگیز نگه می دارد.

روزهای معمولی را مرخصی بگیرید

مکث های منظم خطر خستگی بازی را هنگام انجام بازی های ویدیویی کاهش می دهد. آنها در واقع برای شما شگفت انگیز هستند. پر نکردن کامل برنامه هفتگی خود با جلسات بازی و پخش زنده مهم است. شما باید از استریم یا بازی اصلی خود کمی استراحت کنید و به چیز دیگری مشغول شوید. هر هفته زمانی را برای انجام کاری منحصر به فرد، ترجیحاً دور از تنظیمات بازی خود اختصاص دهید. ذهن و بدن شما می توانند فشارهای بازی را بهتر تحمل کنند اگر بتوانند زمان خود را از آن دور کنند.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره FIFA 24 یا EA FC 24

برای تایم استراحت خود وقت جداگانه بگذارید

باید توجه داشته باشید که وقتی در حال استراحت هستید، خود را از کار جدا می کنید. این به این معنی است که از وقفه های خود برای خواندن متای جدید یا تنظیم تنظیمات پخش خود استفاده نکنید. فعالیت هایی که از حرفه بازی یا استریم شما پشتیبانی می کنند باید خارج از روزهای تعطیل معمولی شما انجام شوند.

برای مدتی خود را از دستگاه دور نگه دارید

گذراندن زمان دور از دستگاه شما برای به حداکثر رساندن استراحت شما مهم است. صرف زمان زیاد بر روی دستگاه های خود می تواند چشمان شما را تحت فشار قرار دهد و بر سلامت روان شما تأثیر بگذارد. از استراحت های خود به عنوان فرصتی برای ایجاد فاصله کمی از وسایل خود استفاده کنید.

شب‌ها را راحت بخوابید

علاوه بر استراحت های منظم، مهم است که به طور منظم خواب شبانه خوبی داشته باشید. غیرممکن است که ارزش خواب کافی را اغراق کنیم. هر عنصر تناسب اندام و تناسب اندام ما با کمبود خواب آسیب می بیند. سیستم ایمنی بدن ما به خطر افتاده است و توانایی های جسمی و ذهنی ما به شدت آسیب می بیند. با برنامه خواب خود سازگار باشید و یک ساعت قبل از برنامه خواب از تماشای صفحه نمایش خودداری کنید. اجازه دهید ذهن خود قبل از چرت زدن استراحت کند تا مطمئن شوید که خواب شما کاملاً آرام است.

تنظیمات بازی خود را بهبود بخشید

راه اندازی بهتر بازی/استریم نیز کمک زیادی به کنترل خستگی بازی خواهد کرد. یک محیط بازی ناراحت کننده می تواند اثرات خستگی بازی را به شدت بدتر کند. مردم تمایل دارند تاثیر یک صندلی ارگونومیک راحت و یک مانیتور خوب با نرخ تازه سازی بالا را در جلسات طولانی بازی و استریم کاهش دهند.

جمع بندی

بازی های ویدیویی باید منبع لذت و آرامش باشند، نه دلیل فرسودگی شغلی. با تنوع بخشیدن به تجربیات بازی خود، تعیین محدودیت های واقع بینانه، استراحت، اولویت دادن به سلامت جسمانی، ارتباط با دیگران، کاوش در سایر سرگرمی ها و نظارت بر احساسات خود، می توانید یک رابطه سالم و پایدار با بازی حفظ کنید. به یاد داشته باشید، نکته کلیدی یافتن تعادل مناسبی است که به شما امکان می دهد از سرگرمی مورد علاقه خود لذت ببرید بدون اینکه رفاه کلی شما به خطر بیفتد.

محصولات پیشنهادی:

اکانت بازی Red Dead Redemption 2

اکانت قانونی پلی استیشن پلاس اسنشیال (Plus Essential)

اکانت قانونی پلی استیشن پلاس پریمیوم (Plus Premium)

اکانت قانونی پلی استیشن پلاس اکسترا (PlusExtra)

اکانت قانونی بازی EA SPORTS FC 24

اکانت قانونی PS5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *